Izolacja domu pasywnego jest jedną z podstawowych części tego typu zrównoważonego budownictwa i jest kluczem do osiągnięcia oszczędności energii, do której dąży ten typ budynku. Domy pasywne dwukrotnie lub trzykrotnie zwiększają grubość izolacji termicznej w porównaniu z domami konwencjonalnymi. Dzięki większej grubości izolacji w domu pasywnym możliwe jest skuteczne utrzymanie komfortowej temperatury wewnątrz budynku. Dobrze zaizolowana konstrukcja domu pasywnego zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku, co przyczynia się do zwiększenia komfortu w pomieszczeniach.
Izolacja termiczna w domu pasywnym
W domu pasywnym fundamentalne znaczenie ma izolacja, będąca zestawem materiałów i technik instalacyjnych, które są stosowane w celu próby zminimalizowania transmisji ciepła do innych niepożądanych przestrzeni. Izolacja termiczna zmniejsza straty ciepła na zewnątrz domu w miesiącach zimowych, natomiast latem chroni przed wnikaniem ciepła do budynku.
Ważne jest również zachowanie odpowiedniej izolacji termicznej w innych miejscach, które nie są bezpośrednio związane z budynkiem, takich jak rury, komory chłodnicze, kotły i piece oraz inne elementy lub urządzenia, które zużywają energię i wymagają poprawy ich efektywności energetycznej. Materiały izolacyjne, które należy zastosować charakteryzują się niską przewodnością cieplną.
Aby uzyskać najlepszą izolację konieczne jest zastosowanie okien, które wykonane są z wysokoefektywnego szkła. Okna stosowane w tego typu budynkach zmniejszają straty ciepła poprzez wyeliminowanie mostka termicznego, który istnieje pomiędzy ramą a szybą, dodatkowo sama rama musi mieć wysoką izolacyjność i co najmniej trzy szczelne uszczelki.
Z drugiej strony należy zwrócić uwagę na znaczenie doboru odpowiedniej grubości izolacji, która w dużej mierze będzie zależała od czynników klimatycznych obszaru, na którym znajduje się dom. Średnie grubości zależą od strefy klimatycznej oraz ekspozycji słonecznej i kształtują się następująco:
- Grubość izolacji termicznej dla domów pasywnych na dachach: jest to element, który otrzymuje najwięcej promieniowania słonecznego w ciągu roku, dlatego jego grubość jest większa i może mieć od 20-30 cm izolacji termicznej.
- Izolacja termiczna podłóg w domach pasywnych: w domu pasywnym izolacja z gruntem ma zwykle grubość około 20 cm.
- Grubość izolacji termicznej dla fasad w domach pasywnych: w tym przypadku jest to również grubość około 20 cm. Równie ważna jest wewnętrzna izolacja domu – tutaj dowiesz się czym ocieplić dom od wewnątrz.