Jaki materiał na meble ogrodowe?

W momencie, gdy na dworze robi się wyraźnie cieplej, a pierwsze promienie słońca zaczynają pobudzać przyrodę do życia, ludzie nabierają naturalnej ochoty do tego, by spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu i cieszyć się coraz lepszą pogodą. Prawdziwe szczęście mają wtedy ci, którzy posiadają własne domy i własne… ogrody. Poprzez wykorzystanie wygodnych mebli ogrodowych są w stanie stworzyć ze swojej działki takie miejsce, które zawsze pozwoli im porządnie wypocząć. W tym celu trzeba tylko te meble dobrze wybrać. A by było to możliwe, konieczne staje się zastanowienie się nad ich materiałem wykonania, który zadecyduje o ich trwałości, wyglądzie, wygodzie i ogólnej jakości.

Meble drewniane


Zadowolą wszystkich tradycjonalistów, którzy nie szukają jakichś nietypowych czy nowocześniejszych rozwiązań, bo wolą właśnie korzystać z tego, co sami już dobrze znają i z czego są na ten moment zadowoleni. Większość osób potrafi obchodzić się z drewnem. To z tego materiału wykonuje się na ogół meble do domu, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonać z niego również komplet do ogrodu. Drewniany komplet na pewno będzie piękną ozdobą każdego klasycznego ogrodu. Aby jednak był on ozdobą trwałą i stałą, trzeba będzie o niego dbać. To ważne, aby takie meble konserwować, pielęgnować i chronić przed wilgocią oraz słońcem.

Meble z rattanu


Urocze plecionki wprowadzą do ogrodów klimat dawnych lat. Nawiążą dość mocno do stylistyki rustykalnej – do charakteru sielskiego wiejskiego domku, który aż prosi się o to, by napić się w nim ciepłej herbaty w porcelanowej filiżance i zjeść do niej kilka maślanych ciasteczek. Rattan ma w sobie odrobinę romantyzmu. Tego typu meble do ogrodu wyróżniają się klasycznym i mocno dekoracyjnym wyglądem, tak więc są piękne, ale niestety są też raczej mało trwałe. Zazwyczaj mają niską odporność na działanie słońca, deszczu, wiatru i innych czynników atmosferycznych. Ten, kto zachwyca się wikliną, ale jednocześnie wolałby sięgnąć po coś bardziej trwałego i dzięki temu bardziej użytecznego, powinien rzucić okiem na poniższą propozycję.

Meble z technorattanu


Dość mocno przypominają te rattanowe, tyle że w ich przypadku wiklina jest jak gdyby bardziej zbita i pomiędzy kolejnymi pleceniami występują mniejsze przerwy, dzięki czemu konstrukcje są zwarte i wyglądają nowocześniej. Technorattan to materiał sztuczny, który może być barwiony. Często jest czarny lub ciemnobrązowy, gdyż w takich wydaniach kolorystycznych prezentuje się po prostu najlepiej, zwłaszcza gdy jego wiklinowa konstrukcja jest uzupełniana jaśniejszymi poduchami, które znakomicie z nią kontrastują. Meble do ogrodu z technorattanu są wygodne w użytkowaniu i pielęgnacji. Praktycznie nie wymagają też konserwacji, a na pewno jest ona w ich przypadku prosta. Zimą czy późniejszą jesienią wystarczy chować je do pokrowców. Takie meble będą odporne niemalże na wszystko.

Meble z plastiku


Obecnie wariant najrzadziej wybierany i choć trudno się temu dziwić, to jednak nie można by było powiedzieć, że plastik ma jedynie same wady i żadnych zalet. Akurat bardzo dobrze sprawdza się on na imprezach plenerowych. Łatwo się go czyści, a nawet gdyby uległ trwałemu zabrudzeniu, raczej nikt nie będzie specjalnie rozpaczać z tego powodu, gdyż meble plastikowe są bardzo tanie, tak więc w razie czego można je zawsze powymieniać. Niektórzy robią więc tak, że kupują sobie „normalny” zestawy (np. z rattanu lub technorattanu), a do niego dokupują od razu dodatkowy komplet z plastiku. Na co dzień używają tego pierwszego, a na imprezy wyciągają ten drugi. Dzięki temu meble służą im znacznie dłużej. Plastik też znajduje więc dla siebie niezłe zastosowanie.

Co wybrać?


Meble do ogrodu powinny pasować domownikom pod względem swojego wyglądu oraz ogólnej praktyczności. Jeszcze zanim zacznie się na nie patrzeć i zacznie się je do siebie porównywać, można by było określić własne indywidualne potrzeby, by potem móc im szybciej i łatwiej sprostać za sprawą idealnego kompletu.